Turniej Piłki Nożnej w Gnieźnie

W dniach od 30 maja do 1 czerwca 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie odbył się XI Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych, który był jednocześnie XV Memoriałem Romana Paryska, byłego dyrektora Ośrodka, który zginął tragiczną śmiercią. Turniej jest organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Kusy” działający w SOSW nr 2, którym kieruje Eugeniusz Krűger.

W turnieju brało udział 16 drużyn z następujących miast: Białystok, Cudzynowice, Człuchów, Elbląg, Gdańsk, Konin, Lublin, Lubsko, Płock, Puławy, Pyrzyce, Świebodzin,  Świętochłowice, Toruń, Żagań i Gniezno – ogółem 170 uczestników z całej Polski.

Obok sportowej rywalizacji zawodnicy uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez gospodarzy turnieju. Młodzi sportowcy wybrali się na wycieczkę do Wenecji i Biskupina,
a także zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską. Wieczorem piłkarze spotkali się przy ognisku. Uczestnicy mogli również skorzystać z basenu, profesjonalnej opieki medycznej
i odnowy biologicznej zapewnionej przez słuchaczy Medycznego Studium Zawodowego
i Towarzystwa Edukacji Bankowej w Gnieźnie. Uroczyste otwarcie Turnieju uświetnił występ zespołu tanecznego Arabeska działającego w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Gościem specjalnym był Piotr Reiss, który zagrał w meczu Akademii Reissa ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie.

Zwycięzcami sportowej rywalizacji została drużyna z Gniezna, która obok pucharu zwycięzcy turnieju zdobyła puchar przechodni Memoriału Romana Paryska. Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Świebodzina. Trzecia lokata przypadła piłkarzom z Elbląga.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Artur Staniszewski z Gniezna. Tytuł króla strzelców zdobył Daniel Kaplyta ze Świętochłowic. Adrian Stawiak zawiózł do Elbląga tytuł najlepszego bramkarza rozgrywek. Najmłodszym zawodnikiem był Arkadiusz Freihs
z Lubska, a najlepszym gnieźnieńskim zawodnikiem został Radosław Kmiecik. Nagrodę fair play otrzymała drużyna z Białegostoku.

Tegoroczny turniej odbył się dzięki wsparciu finansowemu następujących osób
i instytucji:

Współorganizatorzy Turnieju:

1. Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni – Razem” w Warszawie
  2. Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawa