Prezes Dariusza Mosakowskiego podsumowuje Igrzyskach w Zakopanem

Zimowe Igrzyska Europejskie VIRTUS Zakopane 2024 przeszły do historii. Uczestnicy rozjechali się do swoich krajów, chociaż nie od razu z powodu strajku pracowników jednej z linii lotniczych.

W opinii zawodników i trenerów Igrzyska były udaną imprezą pod względem organizacyjnym i sportowym. Zmagania przebiegały w sportowej i przyjaznej atmosferze. Jednym niepowodzeniem była niemożliwość rozegrania zawodów w konkurencjach biegowych. Ze względów pogodowych nie dało się przygotować trasy biegaczy narciarskich. Z przykrością musieliśmy odwołać rozegranie tej konkurencji i 50 zawodników nie stanęło do rywalizacji.

Igrzyska w tej formule zostały rozegrane po raz pierwszy w Europie i na świecie. Połączenie konkurencji zimowych i konkurencji halowych w moim odczuciu sprawdziło się. Doświadczenia  zebrane w Zakopanem będą wykorzystywane w organizacji podobnych imprez w przyszłości.

Powierzenie Sprawnym Razem tak ważnej imprezy możemy rozpatrywać w kontekście wyróżnienie, ale ja postrzegam to trochę inaczej. Polska w środowisku sportowców niepełnosprawnych intelektualnie na świecie jest postrzegana jako gwarant dobrze przygotowanych i przeprowadzonych zawodów.  Ekipy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju.

To oczywiście jest dla nas powodem do satysfakcji i motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań.

Największe nasze obawy w organizacji Igrzysk budziły u nas konkurencje narciarskie i jak się okazało słusznie.W obecnym sezonie w całej  Europie są problemy z konkurencjami zimowymi. Utrzymanie tras łączy się z ogromnymi nakładami, a mimo to wielu nie udało się rozegrać. Nasze zawody w biegach narciarskich również się nie odbyły. Zawody zjazdowe zostały skrócone o jeden dzień. Na to jako organizatorzy nie mamy żadnego wpływu i musimy to zaakceptować. Nastręczyło nam to dużo problemów, ale wspólnie z Partnerami pokonaliśmy trudności.

W 2022 roku Sprawni Razem w Polsce  organizowało Letnia Europejską Olimpiadę Virtus w Krakowie ( ponad 600 uczestników), 2024 Zimowe Igrzyska Europejskie VIRTUS w Zakopane ( 240 uczestników). Były to największe imprezy sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Europie. krajach Europejskich.

Po wizycie władz światowych w Zakopanem i ich pozytywnych opinii o organizacji zawodów w Polsce  nieśmiało zastanawiamy się nad przeprowadzeniem Światowych Igrzysk  za 7 lat. Jest to bardzo duże wyzwanie organizacyjne na ponad 1500 uczestników. Czy będziemy to realizować zależy od władz Virtusa i naszej gotowości do pojęcia tego bardzo dużego wyzwania. Rozstrzygnięcie, to kwestia najbliższych  2 lat. 

        

Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia tego wydarzenia. Przed nami kolejne wyzwania.