Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich za rok 2022  zostały rozdane.

  Kończący się rok był okazją podsumowań. Polski Komitet Paraolimpijski na Uroczystej Gali w Warszawie dokonał działania w obszarze sportu osób niepełnosprawnych w roku 2022. Był on nietypowy  dla polskiego sportu paraolimpijskiego – zimowe igrzyska w Pekinie odbyły się w cieniu rozpoczynającej się wówczas agresji Rosji na Ukrainę. Rywalizacja sportowa, choć zeszła w tych okolicznościach na dalszy plan, wciąż jest jednak dla kibiców źródłem radości i możliwością oderwania się od trudnej rzeczywistości.

Na wysokości zadania stanęli polscy sportowcy z niepełnosprawnościami, którzy przywozili medale z imprez na arenie międzynarodowej – zostawali mistrzami świata i Europy, dominowali również w rywalizacji Pucharu Świata. Również na krajowej arenie, podczas mistrzostw Polski, potrafili udowadniać, że niemożliwe nie istnieje i przesuwać dalej granice, bijąc rekordy świata.  

Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich za rok 2022  zostały rozdane w czterech kategoriach: trenerem roku, zawodnik roku, wydarzenie sportowe roku, organizacja roku. W trzech z nich nominacje otrzymało środowisko Sprawnych Razem:                                                                                                           SPORTOWIEC ROKU 2022 –  Karolina Kucharczyk,  mistrzyni paraolimpijska, paralekkoatletyka

ORGANIZACJA SPORTOWA 2022 ROKU –  Związek Stowarzyszeń Sportowych  „Sprawni Razem”

WYDARZENIE SPORTOWE 2022 ROKU: Europejskie Igrzyska Federacji VIRTUS – Kraków 2022

W tym roku jeszcze nie otrzymaliśmy statuetki, ale nasze dokonania zostały dostrzeżone przez środowisko paraolimpijskie. 

 Dr Zenonowi Jaszczurowi, prezesowi honorowemu i współtwórcy ZSS „Sprawni Razem” Kapituła Plebiscytu przyznała  Honorową Statuetkę im. Sir Ludwiga Guttmanna  za wieloletnią pracę na rzecz sportu osób niepełnosprawnych.

Sir Ludwig Guttmann, patron statuetki w plebiscycie, był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.