Narciarze rywalizowali w Zakopanem

Ogólnopolskie Zawody Sprawni Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym

Od czwartku 2 marca w Zakopanem o mistrzowskie tytuły rywalizowali najlepsi w Polsce narciarze z niepełnosprawnością intelektualną. Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem zorganizował dla nich ogólnopolskie zawody w sportach zimowych, które rozegrane zostały konkurencje zjazdowe i biegowe. Na starcie staneli medaliści z lat ubiegłych oraz inni wyszkoleni zawodnicy, którzy szlifowali formę, by w 2023 roku zawalczyć o miejsca na podium. Wśród startujących nie zabrakło reprezentantów kraju na Mistrzostwa Świata VIRTUS w narciarstwie biegowym i alpejskim w Austrii w 2023.

„W narciarskich mistrzostwach Polski Sprawni-Razem uczestniczyli zawodnicy, którzy trenują narciarstwo, a często też dodatkowo dyscypliny letnie” – mówiła Ewa Gawor, przedstawicielka organizatora – Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno- Sportowego Sprawni-Razem. „W wielu przypadkach to wszechstronni sportowcy, świadomie inwestujący w rozwój fizyczny. Dzięki organizowanemu przez nasz związek oraz federację VIRTUS współzawodnictwu osób z niepełnosprawnością intelektualną, mają możliwość udziału w atrakcyjnych wydarzeniach sportowych, spotykania wielu ludzi i poznawania nowych miejsc. To najlepszy sposób na inkluzję społeczną”.

W pierwszym dniu rywalizacji alpejczycy ścigali się w ośrodku Małe Ciche w slalomie a biegacze pokonali na trasach biegowych w Kirach stylem dowolnym dystanse dwóch, trzech i pięciu kilometrów. Na sobotę 4 marca organizatorzy zaplanowali slalom gigant oraz bieg sprinterski (1km) i bieg sztafetowy 3×1 km drużyn mieszanych. Rywalizacja odbyła się z podziałem na płeć i wiek uczestników oraz rodzaj niepełnosprawności – w ramach odrębnej kategorii rywalizowali zawodnicy z zespołem Downa.

Dla wielu niepełnosprawnych narciarzy była to jedyna okazja, by stanąć do rywalizacji w ulubionej dyscyplinie. Sportowcy trenują w swoich lokalnych klubach i stowarzyszeniach, ale nie kwalifikują się do udziału w zawodach dla osób pełnosprawnych. Związek Sprawni-Razem od ponad trzydziestu lat organizuje dla nich zajęcia sportowe, zawody i turnieje, co daje im szanse na aktywny udział w życiu sportowym. Wśród zrzeszonych w związku zawodników są multimedaliści i rekordziści świata, w tym medaliści igrzysk paraolimpijskich. Najlepsi z nich otrzymują stypendia sportowe, co pozwala im poświęcić się trenowaniu.

„Mistrzostwami w Zakopanem rozpoczęliśmy kolejny rok pracy na rzecz sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Przed nami wiele wyzwań, w tym udział naszych reprezentantów w narciarskich Mistrzostwach Świata oraz Letnich Światowych Igrzyskach Federacji VIRTUS” – dodał Dariusz Mosakowski, prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.

Ogólnopolskie Zawody Sprawni-Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym odbyły się w dniach 2-4 marca 2023 r. Wydarzenie dofinansowane j ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorem zawodów było Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno- Sportowe Sprawni-Razem.

Tekst: Paulina Gadomska-Dzięcioł/Fundacja SONI