VIRTUS EUROPEAN WINER GAMES ZAKOPANE 2024 ZAKOŃCZONE

Zimowe Europejskie Igrzyska  Virtus European Winter Games  Zakopane 2024, odbyły się od 2 do 8 marca 2024 roku, były najważniejszymi zawodami sportowymi dla narciarzy z niepełnosprawnościami intelektualnymi z całego świata. Zawody rozgrywano w czterech  dyscyplinach  sportowych dla niepełnosprawnych intelektualnie – narciarstwo zjazdowe, ergometr wioślarski, futsal i koszykówka 3×3. W Igrzyskach  wzięło udział 240 uczestników. Zawody halowe były rozgrywane na obiektach sportowych COS. Zawody narciarskie były największą i najliczniejszą imprezą Igrzysk i miały rangę Mistrzostw Świata. Udział  wzięli zawodnicy  z 14 państw z 3 kontynentów (m.in. Japonia, Australia oraz USA). Impreza w narciarstwie  alpejskie została rozegrana na malowniczych stokach Kasprowego Wierchu . Ze względu na warunki atmosferyczne  narciarstwo biegowe, które miało się odbyć na   trasach biegowych COS OPO Zakopane  zostało odwołane .

Wszystkie dyscypliny indywidualne  były  rozgrywane po raz pierwszy w 3 grupach niepełnosprawności jakie klasyfikuje Federacja Virtus:

II1 – Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to pierwsza grupa kwalifikująca sportowców z niepełnosprawnością i jest włączona (w niektórych dyscyplinach) do Igrzysk Paraolimpijskich. Sportowcy rywalizują w pływaniu, lekkoatletyce i tenisie stołowym odpowiednio w S14, T/F20 i klasie 11.

II2 – Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną i znacznym dodatkowym upośledzeniem. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną często doświadczają również dodatkowych upośledzeń, takich jak fizyczne lub sensoryczne, co wymaga dostosowania i determinacji w rywalizacji. Zespół Downa jest przykładem jednej z form niepełnosprawności intelektualnej, która może towarzyszyć innym upośledzeniom.

II3 – Sportowcy z autyzmem. Autyzm lub zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), jak jest obecnie powszechnie znane, jest definiowane przez WHO jako grupa złożonych zaburzeń rozwoju mózgu znajdujących się na kontinuum nasilenia. Charakteryzują się one trudnościami w interakcjach społecznych i komunikacji oraz ograniczonymi i powtarzalnymi zainteresowaniami i czynnościami.

 Patronat Honorowy nad Igrzyskami obieli :  Pan Sławomir Nitras  – Minister Sportu i Turystyki w Warszawie, Pan Łukasz  Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Pan Witold  Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Piotr Bąk – Starosta  Powiatu Zakopiańskiego, Pan Leszek  Dorula  – Burmistrz  Miasta Zakopane. Gośćmi honorowymi Igrzysk dyli członkowie władz światowych Virtus wraz z  Prezydent Markiem  Truffaut.

Patronat medialny : Telewizja Polska.

https://sport.tvp.pl/76466672/pelnosprawni-1603

Wszystkie infromacje o igrzyskach znajdują się na stronie Igrzysk www.vewg.pl

Imprezę wspomogli : Ministerstwo Sportu i Turystyki, Centralny Ośrodek Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w  Zakopanem,  Urząd Miasta w Zakopanem, Polskie Koleje Linowe, TVP 3 Kraków , TVP Sport, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze, Pogotowie, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem, mieszkańcy Zakopanego, wolontariusze, pracownicy i działacze Sprawnych Razem.

Dziękujemy bardzo.

Krótkie podsumowanie Igrzysk Prezesa Związku Dariusza Mosakowskiego

Zimowe Igrzyska Europejskie VIRTUS Zakopane 2024 przeszły do historii. Uczestnicy rozjechali się do swoich krajów, chociaż nie od razu z powodu strajku pracowników jednej z linii lotniczych.

W opinii zawodników i trenerów Igrzyska były udaną imprezą pod względem organizacyjnym i sportowym. Zmagania przebiegały w sportowej i przyjaznej atmosferze. Jednym niepowodzeniem była niemożliwość rozegrania zawodów w konkurencjach biegowych. Ze względów pogodowych nie dało się przygotować trasy biegaczy narciarskich. Z przykrością musieliśmy odwołać rozegranie tej konkurencji i 50 zawodników nie stanęło do rywalizacji.

 Igrzyska w tej formule zostały rozegrane po raz pierwszy w Europie i na świecie. Połączenie konkurencji zimowych i konkurencji halowych w moim odczuciu sprawdziło się. Doświadczenia  zebrane w Zakopanem będą wykorzystywane w organizacji podobnych imprez w przyszłości.

Powierzenie Sprawnym Razem tak ważnej imprezy możemy rozpatrywać w kontekście wyróżnienie, ale ja postrzegam to trochę inaczej. Polska w środowisku sportowców niepełnosprawnych intelektualnie na świecie jest postrzegana jako gwarant dobrze przygotowanych i przeprowadzonych zawodów.  Ekipy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju. Jestem przekonany, że zakopiańskie zawody to potwierdziły.

To oczywiście jest dla nas powodem do satysfakcji i motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań.