Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Virtus 2023

W  dniach 12-16.03.2023 w austriackim Seefeld w Tyrolu odbyły  się Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Virtus dla sportowców z niepełnoprawnością intelektualną. W zawodach rywalizowali sportowcy  reprezentujący 14 krajów. Mistrzostwa odbyła się  w czterech konkurencjach alpejskich i czterech biegach narciarskich.

Reprezentacja Polski  Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni -Razem liczyła 19 osób. Kierownikiem ekipy był dr Zenon Jaszczur Honorowy Prezes Związku.  

Najlepsza nasza zawodniczka w kategorii I Małgorzata Pernal po raz kolejny udowodniła, że jest naszą narciarską gwiazdą, zdobywając aż trzy złote medale w biegu narciarskim na 10 km, na 5 km i w sprincie. Jej wyniki to kolejne potwierdzenie, że jest w stanie konkurować na najwyższym poziomie i pokonywać swoje rywalki z całego świata.

 Antoni Wiercioch w kategorii II  potwierdził swoje umiejętności zjazdowe zdobywając  aż cztery medale – dwa złote za kombinację alpejską i slalom supergigant oraz dwa srebrne medale w slalomie i slalomie gigancie.

 Patrycja Strama zdobyła brązowy medal w slalomie.

 Łukasz Frączek  w kategorii III, która na tych mistrzostwach była demonstracyjna  zdobył dwa drugie miejsca w slalomie i gigancie.

Nie wiele brakowało, a medali byłoby nawet jeszcze więcej , bo Polacy kilkukrotnie zajmowali IV miejsca zaraz za podium.

Łącznie nasi zawodnicy zdobyli  8 medali  (plus dwa srebra w demonstracyjnych kategoriach).

Gratulacje dla wszystkich zawodników i za ich postawę, determinację i walkę o dobre miejsca. To były wspaniałe mistrzostwa, pełne emocji, niespodzianek i wspaniałych osiągnięć. Gratulujemy również trenerom naszych zawodników  i dziękujemy za dobre przygotowanie zawodników do startu.